صلح انواع مجوز ، فیش ، قبض و پروانه

انتقال چاه و پروانه بهره برداری

chah

سوال:

رای بر انتقال اجرایی “یک حلقه چاه در پلاک ثبتی فلان و پروانه بهره برداری آن به شماره فلان” صادر و نامه به دفترخانه داده شده است:

استعلام از ثبت نیاز است یا خیر؟
سایر استعلامات چطور؟
نکات دیگر؟

توضیحا زمینی که چاه در آن واقع است قبلا به محکوم له متقل شده است.

جواب:

چاه فقط پروانه بهره برداری دارد و با زمین زراعی قابل انتقال است با این توضیح که زمین محل حفرچاه قبلا به محکوم له منتقل شده واساسا این قبیل چاهها با زمین منتقل می شود ولی دراین مورد خاص ابتدا زمین منتقل شده واحتمالا به دلیل عدم شمول حکم به چاه آب ویا مسایل دیگر ممکن است رای مستقل ویا اصلاحی، دال بر محکومیت خوانده به انتقال پروانه بهره برداری، صادر شده باشد با توجه به مراتب و براساس مواد ۲۷ و۲۸قانون توزیع عادلانه اب مصوب ۱۳۶۱ فقط از وزارت نیرو ویا همان شرکت آب منطقه ای باید استعلام شود ونیاز به استعلام ثبت ندارد .پروانه بهره برداری به تبع زمین زراعی صادر ودر انتقال نیز تابع آنست مواد ۲۷ و۲۸ قانون مارالذکر موید این امراست .

با تشکر از کلیه اعضا گروه جلسات مباحث دفاتر خصوصا جنابان آقای صولت یاوری سردفتر۱۱۶ اصفهان و آقای سید علیرضا طباطبائی سردفتر بازنشسته ۳ یزد

نوشته های مشابه

‫6 نظرها

  1. با سلام.
    آیا امکان جابجایی پروانه چاه آب از یک مکانی بدلیل کمبود آب, به جای دیگر وجود دارد؟
    توضیح اینکه هر دو زمین در مجاورت همدیگر قرار دارند

    1. در این مورد به نظر انتقال موضوعیتی ندارد .
      اخذ پروانه جدید محسوب می شوذ که باید از وزارت نیرو ( مرجع صدور پروانه ) سوال شود

  2. سلام و خسته نباشید اینجانب زمینی را خریداری کرده ام ۱۷ سال پیش. ولی مالک پروانه ی بهربرداری چاه را به بنده نداده است.من خودم پروانه گرفتم ولی حالا مالک زمین ادعا دارد که چاه و پروانه متعلق به اوست.و شکایت کرده.من چگونه حق خودم را زنده کنم. آیا دادگاه حق را به من میدهد؟

    1. باسلام..نظرباینکه مستفاد ازمواد ۲۷ و۲۸قانون توزیع عادلانه اب مصوب ۱۳۶۱,چاه به تبع زمین بوده و برابر قاعده فقهی”التابع لایفرد بالحکم”و یا “التابع تابع”کسی که مالک مالی میگردد توابع و ملحقات ضروری آن هم به تبع اصل به مالکیت وی منتقل میشود..به لسان اخری مستنبط از ماده ۱۶۱۵ قانون مدنی تسلیم شیء شامل تسلیم آن و ملحقات و توابع آن و هرچیزی که به استعمال دائمی آن اختصاص یافته نیز میگردد..از طرفی دیگر بواسطه تحقق عقدبیع مالکیت زمین مذکور و کلیه حقوق و تعهدات مربوط به آن به شما بعنوان قائم مقام خاص فروشنده یا همان مالک قبلی منتقل گردیده مگراینکه شما با فروشنده توافقی مغایر با مفاد فوق نموده باشید..که در مانحن فیه از آنجائیکه پروانه چاه برای اراضی تحت شرب آن صادرمیگردد نه برای شخص.(.درواقع اشخاص به تبع سمت مالکیت خود ذی نفع و یا حقابه بر چاه محسوب میگردند.). و میزان بهره برداری از آب چاه براساس نوع کاربری زمین و مساحت آن معین میگردد لذا درصورت شکایت ایشان و بشرط اقرار شما به عدم نیاز به چاه مورد ترافع و آب موجود درآن به میزان مندرج در پروانه صادره ،، شرکت آب منطقه ای اقدام به پر ومسلوب المنفعه نمودن چاه محفوره و ابطال پروانه صادره مینماید نه اینکه پروانه را به فروشنده زمین منتقل نماید..مگر اینکه ایشان زمینی در اطراف زمین شما داشته و درپروانه بهره برداری چاه آن زمین نیز جزو اراضی تحت شرب چاه مذکور درج گردیده باشد که درآن صورت نیز ایشان دارای حق ارتفاقی درملک شما جهت بهره برداری از چاه مزبور بوده درغیراینصورت شکایت ایشان عبث بوده و هیچگونه محلی از اعراب ندارد…نگران نباشید..

    2. سلام اولان به وکیل مراجعه کنید؛ دوم این که چندسوال وجوددارد؛۱_در طول این۱۷ سال چه کسی چاه راتمدید میکرد ؟ ۲_ ازچه زمانی پروانه گرفته وان رانیتیدین کرده اید؟۳_آیا سندوقول نامه مدرک از خرید ملک دارید برای اثبات که از صاحب آن فرد دارای باغ وچاه گرفته اید؟۴_آیا درسندقولنامه قیدشده که پای آب باغ زمین ازچاه آب میخورداگرقیدشده باشد میتوانید با آن مدارک به آن فردشکایت کرده و ازطریق اموراب مربوطه حقتان رابگیرید؟۵_اگر قید نباشدوزمین دارای آب باشد آب را قبل شما فروخته باشد و امانت به شما آب چاه دهد آب قید شودواب چاه قید نشود طبق قانون باید آب زمین را یا به شما دهد و یا طبق قانون اساسی فکرکنم ۲۷ یا۲۸ اموراب یا چاه رابه نام کاربری شما انتقال دهد ویا بعداز۱۷سال اجرت مثل آن رابه شما پرداخت و فسخ قرارداد معامله سال جدید امروز به شما پرداخت کند دراین موردحتمان باوکیل صحبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن